تبلیغات
فناوری روز دنیا - نسخه جدید JPEG با قابلیت‌های جدید
ایتنا- JPEG فرت تصویری محبوبی است که سال‌هاست بین کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد و با اغلب برنامه‌ها سازگاری دارد.


مؤسسه‌ اطلاعات کاربردی لایپزیک، که استاندارد مخصوص به فرمت JPEG را تعریف می‌کند، نسخه‌ جدیدی از فرمت تصویری JPEG‌ را عرضه کرده است که نسخه‌ ۹.۱ این فرمت تصویری نام گرفته و نسبت به نسل‌های پیشین قابلیت‌های جدیدی دارد.


به نقل از دیجیتال ترندز، هرچند JPEG یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین فرمت‌های تصویری مورد استفاده است و در بسیاری از ابزارهای دیجیتال همچون دوربین‌های دیجیتال، تلفن‌های‌هوشمند و حتی در اینترنت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این فرمت در بین افرادی که تمایل به ویرایش تصاویر دارند، چندان مقبول واقع نشده است و علت آن عدم انعطاف‌پذیری زیاد این فرمت تصویری است.

بسیاری ار عکاسان با استفاده از فرمت RAW تصاویر خود را ثبت می‌کنند و ویرایش‌کنندگان تصویر نیز فرمت TIFF را مورد استفاده قرار می‌دهند که به‌دلیل عدم اعمال برخی تغییرات در اثر فشرده‌سازی، همچون تصاویر JPEG، انعطاف‌پذیری خود را از دست نمی‌دهند. در مقابل فرمت‌های TIFF و RAW نیز سایز بزرگی دارد و همچون JPEG که در اثر فشرده‌سازی حجم کمتری دارد، عمل نمی‌کنند.

در نسخه‌ جدید این فرمت، بهبودهایی برای افزایش انعطاف‌پذیری تصویر انجام شده که کاهش کیفیت تصویر در زمان فشرده‌سازی را که در اثر عواملی همچون نویز اتفاق می‌افتد، بی‌اثر خواهد کرد.

نسخه جدید نسبت به نسل‌های پیشین قابلیت‌های جدیدی دارد که از جمله‌ آن می‌توان به پشتیبانی از عمق رنگ ۱۲ بیتی، قابلیت‌های مقیاس پذیری، پشتیبانی از HDR و امکانات جدیدی از فشرده‌سازی اشاره کرد.

ویژگی‌های جدید شامل بهینه‌سازی الگوی فشرده‌سازی (Arithmetic Coding)، توابع مقیاس‌پذیری چندمنظوره (Smart Scale) و همچنین گزینه‌هایی برای کاهش حذف جزئیات در فشرده‌سازی اشاره کرد.

این گروه در بیانیه‌ی خبری خود، پشتیبانی از HDR و همچنین واقعیت مجازی را در نسخه‌ی بعدی وعده داده‌اند.
همچنین براساس ادعای این مؤسسه، تصاویر با فرمت جدید JPEG، توانایی پخش تصاویر را با طیف رنگ وسیع‌تری در زمان پرینت یا نمایش در صفحات‌نمایش عریض دارند.

مطمئنا با استفاده از تصاویر با فرمت JPEG که علی‌رغم سایز کمتر، جزئیات تصویر را نیز در زمان فشرده‌سازی از دست نمی‌دهند، می‌توان با سایر فرمت‌های موجود همچون RAW و TIFF خداحافظی کرد.طبقه بندی: نرم افزار،
برچسب ها: نسخه جدید JPEG با قابلیت‌های جدید،

تاریخ : 1392/11/11 | 05:35 ق.ظ | نویسنده : رضا عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
broadband test